Go to top of page

School Sport SA calendar of events

A calendar of events showing all School Sport SA events for both primary and secondary school students.

View Word version of events calendar (DOCX 336KB).

School Sport SA is responsible for administering primary and secondary school sports programs throughout the state. Affiliation is open to every government and non-government school.

Interstate team nomination due dates can be found on the individual sport pages.

Term 1 events for 2021

Date

Event type

Event

Wednesday 27 January

School

Term 1 starts

Wednesday 3 February

Combined age group event

Statewide schools competitions term 1 nominations due

Wednesday 3 February

Combined age group event

Triathlon championship nominations due

Friday 12 February

Combined age group event

Surfing championship nominations due

Monday 15 February

Secondary event

Swimming championships 13-19 years multi class for students with disabilities nominations due

Wednesday 17 February

Combined age group event

Triathlon championships

Monday 22 February

Secondary event

Swimming championship individual day including 13-19 years multi class students with disabilities

Tuesday 23February

Secondary event

Swimming championship E grade

Wednesday 24 February

Secondary event

Swimming championship D grade

Wednesday 24 February

Combined age group event

Tennis individual championships nominations due

Monday 1 March

Combined age group event

Surfing championship round 1

Monday 1 March

Secondary event

Swimming championship C grade

Tuesday 2 March

Secondary event

Swimming championship B grade

Wednesday 3 March

Secondary event

Swimming championship A grade

Friday 5 March

Combined age group event

5km run all venues nominations due

Friday 5 March

Secondary event

Golf teams stableford championship nominations due

Wednesday 10 March

Combined age group event

Tennis individual championships year 7/8 boys and girls

Wednesday 10 March

Combined age group event

Statewide schools competitions term 2 and 3 nominations due

Wednesday 10 March

Secondary event

Baseball open boys statewide schools finals

Thursday 11 March

Combined age group event

Tennis individual championships year 9/10 boys and girls

Thursday 11 March

Secondary event

Softball open girls statewide schools finals

Thursday 11 March

Primary event

Swimming championship district and 10-12 years multi class for students with disabilities

Thursday 11 March

Combined age group event

Diving championship nominations due

Friday 12 March

Combined age group event

Tennis individual championships open boys and girls

Friday 12 March

Secondary event

Multicultural boys and girls surf safety nominations due

Monday 15 March

Combined age group event

5km run Christies Beach

Monday 15 March

Secondary event

Golf teams stableford championship

Tuesday 16 March

Combined age group event

5km run West Beach

Friday 19 March

Secondary event

Track and field multi class for students with disabilities nominations due

Monday 22 March

Secondary event

Cricket T20 open boys metro statewide schools final (AM)

Monday 22 March

Secondary event

Cricket T20 open boys all schools final (PM)

Monday 22 March

Secondary event

Cricket T20 open girls statewide schools finals

Tuesday 23 March

Secondary event

Cricket T20 year 8/9 boys metro north and south statewide schools finals

Wednesday 24 March

Secondary event

Cricket open boys pool A & B 40 overs competition statewide schools finals

Thursday 25 March

Primary event

Swimming championships metro

Thursday 25 March

Secondary event

Tennis open boys and girls statewide schools finals

Friday 26 March

Primary event

Swimming championships country including 10-12 years multi class for students with disabilities

Friday 26 March

Combined age group event

Diving championships

Monday 29 March

Primary event

Softball state carnival

Monday 29 March

Secondary event

Track & Field championship F grade

Tuesday 30 March

Primary event

Softball state carnival

Tuesday 30 March

Secondary event

Cricket open boys 40 overs competition all schools finals

Tuesday 30 March

Secondary event

Track and field championship B grade

Wednesday 31 March

Primary event

Softball state carnival

Wednesday 31 March

Secondary event

Track and field championship A grade

Tuesday 6 April

Secondary event

Track and field championship E grade

Tuesday 6 April

Combined age group event

Cycling Championship nominations due

Wednesday 7 April

Secondary event

Multicultural boys and girls surf safety day

Wednesday 7 April

Secondary event

Track and field championship D grade including multi class for students with disabilities

Thursday 8 April

Secondary event

Track and field championship C grade

Thursday 8 April

Secondary event

Years 8-12 affiliation fees due

Friday 9 April

School

Term 1 ends

Term 2 events for 2021

Date

Event type

Event

Tuesday 27 April

School

Term 2 starts

Wednesday 28 April

Secondary event

Parallel track and field carnivals for students with disabilities nominations due

Monday 3 May

Secondary event

Golf knockout finals

Tuesday 4 May

Combined age group event

Cycling championships

Wednesday 5 May

Secondary event

Parallel track and field carnival for students with disabilities

Friday 7 May

Combined age group event

Surfing championship round 2

Monday 17 May

Secondary event

Golf individual championships nominations due

Monday 24 May

Secondary event

Golf individual championships

Tuesday 25 May

Secondary event

Touch football year 8/9 boys and girls statewide schools finals

Wednesday 26 May

Secondary event

Touch football open boys and girls statewide schools finals

Thursday 27 May

Combined age group event

Cross country championship nominations due

Monday 31 May

Secondary event

Surfing championship round 3

Monday 31 May

Primary event

Australian football state carnival: country year 6

Monday 31 May

Primary event

Netball state carnival: country year 6 & metro year 7

Tuesday 1 June

Primary event

Australian football state carnival: country year 6

Tuesday 1 June

Primary event

Netball state carnival: country year 6 & metro year 7

Wednesday 2 June (AM)

Primary event

Australian football state carnival: country year 6

Wednesday 2 June (AM)

Primary event

Netball state carnival: country year 6 & metro year 7

Wednesday 2 June (PM)

Primary event

Australian football state carnival: country year 7

Wednesday 2 June (PM)

Primary event

Netball state carnival: country year 7 & metro year 6

Thursday 3 June

Primary event

Australian football state carnival: country year 7

Thursday 3 June

Primary event

Netball state carnival: country year 7 & metro year 6

Friday 4 June

Primary event

Australian football state carnival: country year 7

Friday 4 June

Primary event

Netball state carnival: country year 7 & metro year 6

Friday 4 June

Combined age group event

5km run all venues nominations due

Monday 7 June

Secondary event

5-a-side football (soccer) year 8 boys and girls statewide schools finals

Thursday 10 June

Combined age group event

Cross country championships

Thursday 10 June

Secondary event

Parallel netball for students with disabilities nominations due TBC

Friday 11 June

Secondary event

Parallel basketball for students with disabilities nominations due

Wednesday 16 June

Combined age group event

5km run Christies Beach

Thursday 17 June

Combined age group event

5km run West Beach

Friday 18 June

Secondary event

Volleyball year 10 boys and girls statewide schools finals

Friday 18 June

Secondary event

Parallel basketball for SWD

Monday 21 June

Primary event

Australian football state carnival: metro year 6

Tuesday 22 June

Primary event

Australian football state carnival: metro year 6

Wednesday 23 June

Primary event

Australian football state carnival: metro year 6 (AM)

Wednesday 23 June

Primary event

Australian football state carnival: metro year 7 (PM)

Thursday 24 June

Primary event

Australian football state carnival: metro year 7

Thursday 24 June

Secondary event

Parallel netball carnival for students with disabilities TBC

Friday 25 June

Primary event

Australian football state carnival: metro year 7

Wednesday 30 June

Secondary event

Futsal (indoor soccer) open boys and girls statewide schools finals

Thursday 1 July

Secondary event

Golf under 15 state championship

Friday 2 July

Secondary event

Golf under 15 state championship

Friday 2 July

School

Term 2 ends

Term 3 events for 2021

Date

Event type

Event

Monday 19 July

School

Term 3 starts

Saturday 24 to Friday 30 July

Secondary event

School Sport Australia 15 years and under netball –  Australian Capital Territory

Sunday 25 to Saturday 31 July (TBC)

Secondary event

School Sport Australia 15 years and under Australian football – Northern Territory

Wednesday 28 July

Secondary event

Australian football open boys pool A and C statewide schools finals

Friday 30 July

Combined age group event

Surfing championship teams event and presentations

Saturday 31 July to Saturday 7 August

Secondary event

School Sport Australia 16 years and under hockey championships – Tasmania

Wednesday 4 August

Secondary event

Australian football open girls statewide schools finals

Wednesday 4 to Sunday 8 August

Secondary event

School Sport Australia 13-19 years swimming championships – Queensland

Saturday 7 to Saturday 14 August

Primary event

School Sport Australia 12 years and under Australian football championships – South Australia

Saturday 7 to Wednesday 11 August

Primary event

School Sport Australian 12 years and under swimming championships – Queensland

Monday 9 August

Primary event

Football (soccer) state carnival: country year 7

Monday 9 August

Primary event

Hockey state carnival: country

Tuesday 10 August

Primary event

Football (soccer) state carnival: country year 7

Tuesday 10 August

Primary event

Hockey state carnival: country

Tuesday 10 August

Secondary event

Australian football open boys all schools cup prelim final and pool B statewide schools finals

Wednesday 11 August

Primary event

Football (soccer) state carnival: country year 7 (AM)

Wednesday 11 August

Primary event

Football (soccer) state carnival: metro year 7 (PM)

Wednesday 11 August

Primary event

Hockey state carnival: country (AM)

Wednesday 11 August

Primary event

Hockey state carnival: metro (PM)

Wednesday 11 August

Secondary event

Basketball open boys and girls pool A statewide schools finals

Wednesday 11 August

Combined age group event

Statewide schools competitions term 4 nominations due

Thursday 12 August

Primary event

Football (soccer) state carnival: metro year 7

Thursday 12 August

Primary event

Hockey state carnival: metro

Thursday 12 August

Secondary event

Basketball open boys and girls pool B statewide schools finals

Friday 12 August

Primary event

Football (soccer) state carnival: metro year 7

Friday 12 August

Primary event

Hockey state carnival: metro

Saturday 14 to Friday 20 August

Primary event

School Sport Australia 12 years and under basketball championships – Victoria

Monday 16 August

Secondary event

Hockey open boys and girls statewide schools finals - TBC

Tuesday 17 August

Secondary event

Australian football open boys all schools cup grand final

Tuesday 17 August

Secondary event

Hockey year 8/9 mixed statewide schools finals - TBC

Wednesday 18 August

Secondary event

Hockey open mixed statewide schools finals

Friday 20 August

Secondary event

Badminton open boys and girls statewide schools finals

Friday 20 to Monday 23 August

Combined age group event

School Sport Australia 10-19 years cross country championships – South Australia

Saturday 21 to Friday 27 August

Secondary event

School Sport Australia 15 years and under volleyball championships – Queensland

Sunday 22 to Friday 27 August

Primary event

School Sport Australia 12 years and under hockey championships – Australian Capital Territory

Sunday 22 to Friday 27 August

Secondary event

School Sport Australia 18 years and under golf championships – Victoria

Sunday 22 to Saturday 28 August

Secondary event

School Sport Australia 18 years and under baseball championships – New South Wales

Monday 23 August

Secondary event

Netball open, year 10 and year 8/9 girls pool B statewide schools finals

Tuesday 24 August

Secondary event

Netball open, year 10 and year 8/9 girls pool A statewide schools finals

Tuesday 24 August

Secondary event

Australian football year 8/9 boys statewide schools finals

Wednesday 25 August

Secondary event

Australian football year 8/9 girls statewide schools finals

Thursday 26 August

Secondary event

5-a-side football (soccer) year 9/10 boys and girls statewide schools finals

Thursday 26 August

Secondary event

Table tennis open statewide schools finals

Monday 30 August

Primary event

Football (soccer) state carnival: year 6

Tuesday 31 August

Primary event

Football (soccer) state carnival: year 6

Tuesday 31 August

Secondary event

Indoor cricket open boys and girls statewide schools finals

Wednesday 1 September

Primary event

Football (soccer) state carnival: year 6

Thursday 2 September

Primary event

Golf metro and country championships

Thursday 2 September

Secondary event

Volleyball open boys and girls statewide schools finals

Thursday 2 September

Secondary event

Parallel Australian football for students with disabilities carnival nominations due

Friday 3 September

Primary event

Golf metro and country championships

Friday 3 September

Combined age group event

5km run all venues nominations due

Sunday 5 to Friday 10 September

Secondary event

School Sport Australia 16 years and under boys and 18 years and under girls football (soccer) championships – New South Wales

Monday 6 September

Primary event

Track and field championships district and multi class for students with disabilities nominations due

Saturday 11 to Friday 17 September

Primary event

School Sport Australia 12 years and under netball championships – New South Wales

Saturday 11 to Friday 17 September

Secondary event

School Sport Australia 17 years and under softball championships – Western Australia

Monday 13 September

Secondary event

Football (soccer) open girls statewide schools finals

Monday 13 September

Primary event

Australian football year 6/7 girls statewide schools finals

Monday 13 September

Combined age group event

5km run Christies Beach

Tuesday 14 September

Primary event

Australian football year 6 and year 7 boys statewide schools finals

Tuesday 14 September

Secondary event

Football (soccer) open boys pool A statewide schools finals

Wednesday 15 September

Primary event

Basketball year 6 and year 7 boys and girls statewide schools finals

Wednesday 15 September

Secondary event

Football (soccer) year 8/9 boys statewide schools finals

Wednesday 15 to Saturday 19 September

Combined age group event

School Sport Australia 13-19 years triathlon championships - Queensland

Thursday 16 September

Combined age group event

5km run West Beach

Thursday 16 September

Primary event

Football (soccer) year 6/7 girls statewide schools finals

Thursday 16 September

Secondary event

Football (soccer) year 8/9 girls statewide schools finals

Thursday 16 September

Secondary event

Parallel Australian football carnival for students with disabilities

Thursday 16 September

Combined age group event

Ekiden relay nominations due

Friday 17 September

Primary event

Netball year 6/7 boys statewide schools finals

Friday 17 September

Secondary event

Netball open and year 8/9 boys statewide schools finals

Friday 17 September

Combined age group event

Mountain bike championships nominations due

Monday 20 September

Primary event

Track and field championship country and multi class for students with disabilities

Monday 20 September

Secondary event

Football (soccer) year 10 boys statewide schools finals

Tuesday 21 September

Primary event

Track and field championship metro

Tuesday 21 September

Secondary event

Football (soccer) open boys pool B statewide schools finals and open boys pool A statewide grand final

Wednesday 22 September

Primary event

Football (soccer) year 6 and 7 boys statewide schools finals

Wednesday 22 September

Secondary event

Futsal (indoor soccer) year 8/9 boys and girls statewide schools finals

Thursday 23 September

Primary event

Netball year 6 and 7 girls statewide schools finals

Thursday 23 September

Secondary event

Basketball open boys all schools cup grand final

Friday 24 September

School

Term 3 ends

Holiday event

Date

Event type

Event

Saturday 9 to Saturday 16 October

Secondary event

School Sport Australia 18 years and under tennis championships – Western Australia

Term 4 events for 2021

Date

Event type

Event

Monday 11 October

School

Term 4 starts

Wednesday 13 October

Combined age group event

Parallel boccia carnival for students with disabilities nominations due

Thursday 14 October

Combined age group event

Ekiden relay

Friday 15 October

Combined age group event

Mountain bike championships

Friday 15 October

Secondary event

2022 swimming championships nominations due

Friday 15 October

Secondary event

2022 track and field championships nominations due

Sunday 17 to Friday 22 October

Primary event

School Sport Australia 12 years and under football (soccer) championships – Northern Territory

Monday 18 October

Primary event

Australian football girls state carnival: year 6/7

Tuesday 19 October

Primary event

Australian football girls state carnival: year 6/7

Wednesday 20 October

Primary event

Australian football girls state carnival: year 6/7

Saturday 23 to Saturday 30 October

Primary event

School Sport Australia 12 years and under tennis championships – Australian Capital Territory

Wednesday 27 October

Combined age group event

Parallel boccia carnival for students with disabilities

Friday 22 October

Secondary event

Basketball year 10 boys and girls pool A and B statewide schools finals

Sunday 31 October to Friday 5 November

Combined age group event

School Sport Australia touch football championships – New South Wales

Monday 1 November

Primary event

Cricket state carnival

Monday 1 November

Secondary event

Softball year 8/9 girls statewide schools finals

Tuesday 2 November

Primary event

Cricket state carnival

Wednesday 3 November

Primary event

Cricket state carnival

Wednesday 3 November

Secondary event

Baseball year 8/9 boys statewide schools finals

Thursday 4 November

Primary event

Cricket state carnival

Thursday 4 November

Secondary event

Table tennis year 8/9 statewide schools finals

Friday 5 November

Secondary event

Badminton year 8/9 boys and girls statewide schools finals

Monday 8 November

Primary event

Tennis state carnival

Tuesday 9 November

Primary event

Tennis state carnival

Wednesday 10 November

Primary event

Tennis state carnival

Thursday 11 November

Primary event

Tennis state carnival

Friday 12 November

Secondary event

Volleyball year 8/9 boys and girls statewide schools finals

Friday 12 November

Combined age group event

5km run all venues nominations due

Friday 12 to Tuesday 16 November

Primary event

School Sport Australia 12 years and under track and field championships – Queensland

Sunday 14 to Thursday 18 November

Primary event

School Sport Australia 12 years and under golf championships – Australian Capital Territory

Monday 15 November

Primary event

Softball year 6/7 boys and girls statewide schools finals

Tuesday 16 November

Secondary event

Cricket T20 year 10 boys statewide schools finals

Wednesday 17 November

Primary event

Cricket year 6/7 girls statewide schools finals

Wednesday 17 November

Secondary event

Cricket T20 year 8/9 girls statewide schools finals

Thursday 18 November

Primary event

Cricket year 6/7 boys statewide schools finals

Thursday 18 November

Secondary event

Basketball year 8/9 boys and girls pool A and B statewide schools finals

Friday 19 November

Secondary event

2022 cricket statewide schools nominations due

Saturday 20 to Saturday 27 November

Primary event

School Sport Australia 12 years and under cricket championships – Victoria

Monday 22 November

Combined age group event

5km run Christies Beach

Tuesday 23 November

Primary event

Tennis year 6/7 boys and girls statewide schools finals

Tuesday 23 November

Secondary event

Cricket year 8/9 35 over competition statewide schools final

Wednesday 24 November

Secondary event

Tennis year 8/9 boys and girls statewide schools finals

Thursday 25 November

Combined age group event

5km run West Beach

Sunday 21 to Friday  26 November

Primary event

School Sport Australia 12 years and under softball championships – Victoria

Friday 10 December

School

Term 4 ends

Contact

School Sport SA

Phone: 8416 5900
Email: education.schoolsportsa [at] sa.gov.au