Go to top of page

School Sport SA districts, zones and regions

There are 40 districts (22 country/outer metro and 18 metropolitan) and 13 zones (8 country and 5 metropolitan). There are also 6 regions (all country) which are a combination of districts and zones. A district, zone or region convenor provides sports programs for their schools. Some examples are:

  • interschool swimming carnival
  • interschool cross country carnival
  • interschool track and field carnival
  • trials for district based competitions
  • lightning/come and try carnivals
  • weekly sport
    • school vs school
    • venue bases
  • coaching clinics
  • special events.

Country schools

Schools that are located outside the metropolitan area don't pay nomination fees for the statewide schools competitions. If available, funds are allocated to country schools that play in finals in Adelaide to help with travel costs.

To find the district or zone your school is in download the School Sport SA school list.

District convenors – metropolitan

District Convenor Phone
Adelaide North East Trent English 0430 338 700
Adelaide South East Alice Lange 0419 846 216
Airport Kylie Verhagen 0421 080 159
City South Julie Phillips 0428 636 207
East Adelaide Debbie Bishop 0401 121 319
North Adelaide Trent English 0430 338 700
Onkaparinga North Michael Best
Scott Trenorden
0402 719 696
0433 085 398
Onkaparinga South Kevin Barclay 0439 685 770
Para Districts Nathaniel Eldridge 0488 067 670
Playford Scott Hughes 0431 973 212
Port John Merrett 0419 670 266
Salisbury East Dylan Baker 0430 098 813
South West Kylie Verhagen 0421 080 159
Southern Heights Julie Phillips 0428 636 207
Southern Valley Jonathan Grant 0402 435 855
Tea Tree Gully Daniel Gehling 0414 897 366
Torrens River Debbie Bishop 0401 121 319
Western Trevor Hall 0419 857 517

District convenors – country and outer-metropolitan 

District Convenor Phone
Barker Justin Williams 0407 979 610
Barossa and Light Dave Murray 0424 057 037
Centre Eyre Peninsula (part of Eyre Peninsula region) Peter Tokarski
Shannon Nagel
0438 825 211
0427 846 972
Gawler Dave Murray 0424 057 037
Hills Justin Williams 0407 979 610
Kangaroo Island Alex Laver 0439 870 356
Lower Eyre Peninsula (part of Eyre Peninsula region) Peter Tokarski
Shannon Nagel
0438 825 211
0427 846 972
Lower South East Tony O’Connell 0417 854 092
Mid North Matt Stewart 0414 706 833
Mid South East Tony O’Connell 0417 854 092
Murray Mallee (part of Murray River and Mallee region) Bryan Wilsdon 0439 508 475
Murraylands (part of Murray River and Mallee region) Bryan Wilsdon 0439 508 475
North Eastern Amanda Bowman

0404 012 442

Northern Yorke Peninsula Jared King

0438 168 069

Northern Simon Robinson 0428 414 304
Pirie (part of Southern Flinders Region) Amanda Bowman

0404 012 442

Riverland (part of Riverland region) Peter Safralidis 0412 040 778
Southern Fleurieu Danny Robinson 0409 099 555
Southern Yorke Peninsula Josh Coombe 0417 843 751
Upper South East Carol Pfitzner 0429 836 707
Western Eyre Peninsula (part of Eyre Peninsula region) Peter Tokarski
Shannon Nagel

0438 825 211
0427 846 972

Whyalla (part of Upper North region) Michael Yeates 0437 793 355

Zone convenors – metropolitan

Zone Convenor Phone
North East Vista

Marni Nicholls

0401 558 349
Northern Debbie Bishop 0401 121 319
Southern Trent English 0430 338 700 
Southern Vales / Fleurieu

Wade Hall 

0416 783 356

Western

Daniel Hornhardt

0458 288 380

Zone convenors – country

Zone Convenor Phone
Eyre Peninsula (part of Eyre Peninsula region) Peter Tokarski
Shannon Nagel
0438 825 211
0427 846 972
Mid North (part of Southern Flinders region) Amanda Bowman 0404 012 442
Riverland (part of Riverland region) Peter Safralidis  0412 040 778
South East Stephen Day 0422 893 791
Upper North (part of Upper North region) Michael Yeates 0437 793 355
Upper South East (part of Murray River and Mallee region) Bryan Wilsdon 0439 508 475
Yorke Peninsula Craig Fitzgerald 0429 817 705

 

Contact

School Sport SA

Phone: 8416 5900
Email: education.schoolsportsa [at] sa.gov.au