Go to top of page

15 years and under Australian football state teams

This page explains how to nominate for selection in the 15 years and under boys and girls Australian football state teams to compete at the School Sport Australia championships in 2022.

Preparation is continuing for all School Sport Australia championships subject to advice from State and Territory Departments of Health. Please note, the ability for students to attend the 2022 School Sport Australia championships will be subject to the approval of the SA Department for Education.

Where and when

Lavington, New South Wales from Saturday 23 to Saturday 30 July 2022.

Travel dates may vary due to flight availability. 

Team officials

  • Boys coach - Matthew Slade, Prince Alfred College
  • Boys assistant coach - Gavin Hughes, Glenunga International High School
  • Boys team manager - Sam Venning, Henley High School
  • Boys tour manager - Andrew Cousins, Mount Compass Area School
  • Girls coach - Janet Bradley, Blackwood High School
  • Girls assistant coach - Eloise Jones, School Sport SA
  • Girls team manager - Jordan Tronnolone, Banksia Park International High School
  • Girls sports trainer - Georgie Bradley, School Sport SA

The team will be under the supervision of the team officials to meet supervision ratios.

Team lists

Boys

  • Harley Barker, Heathfield High School
  • Luke Candy, Sacred Heart College-Champagnat
  • Jack Cook, Immanuel College
  • Finn Crouch, Immanuel College
  • Gus Downs, Sacred Heart College-Marcellin
  • Lukas Eagleton, Scotch College
  • Lachlan Gardner, Adelaide Botanic High School
  • Kobe Gibson, Tenison Woods College
  • Jack Hayter, St Peter's College
  • Logan Hughes, St Michael's College
  • Brock Jamieson, Henley High School
  • Alexander Jankovic, Cedar College
  • Matthew LeRay, Prince Alfred College
  • Justin Miller, Trinity College South
  • William Prescott, Prince Alfred College
  • Noah Roberts-Thomson, Pembroke School
  • Jeff Rozenblds, St Peter's College
  • Kalen Russell, Prince Alfred College
  • Jamie Russell Swansson, Henley High School
  • Jacob Salmon, Tenison Woods College
  • Lachlan Sands, St Michael's College
  • Aidan Schubert, Trinity College South
  • Dyson Sharp, Xavier College
  • Gillon Wakelin, Prince Alfred College
  • Cameron Woods, Woodcroft College

Girls

  • Jade Bayly, Sacred Heart College-Marcellin
  • Lily Baxter, Encounter Lutheran College
  • Asha Bianchi, Scotch College
  • Lily Boyd, Sacred Heart College-Champagnat
  • Emma Charlton, Tatachilla Lutheran College
  • Caitlin Hardin, Wilderness School
  • Jordan Horne, Sacred Heart College-Champagnat
  • Zina Hunt, Norwood International High School
  • Kyah Jaffer, Banksia Park International High School
  • Eloise Mackereth, Sacred Heart College-Champagnat
  • Keira May, Concordia College
  • Phoebe Neck, Loreto College
  • Mackenzie O’Dea, Wirreanda Secondary School
  • Molly Petersen, Renmark High School
  • Emma Robinson, St John's Grammar School
  • Summer Ross, Blackwood High School
  • Mia Smith, Seaton High School
  • Sophie Thomas, Sacred Heart College-Marcellin
  • Edwina Thornquest, Concordia College
  • Chloe Tonkin, Cabra Dominican College
  • Holly Tralaggan, Kapunda High School
  • Stephanie Tredwell, Immanuel College
  • Jayde Visser, Modbury High School
  • Lucy Waye, Adelaide Botanic High School
  • Matilda Wilmore, Sacred Heart College-Champagnat

Fixtures and results

See School Sport Australia Australian Football as they become available.

Contacts

School Sport SA

Phone: 8416 5900
Email: education.schoolsportsa [at] sa.gov.au