Go to top of page

Athletics (track and field) secondary championships

The track and field secondary championships are for schools who nominate teams. Find out more about the event and how to participate.

Who can participate

To participate in the event

  • schools must be affiliated with School Sport SA.
  • athletes must be in years 7 to 12.

To participate as a student with disability as above plus, athletes should hold a classification.

Athlete age is calculated as of 31 December in the year of the event. For example, a student turning

  • 13 years old in 2023 competes in the 13 year old events
  • 17 years old in 2023 competes in the open age events

Athletes can compete in a higher age group.

12 year old athletes in year 7

Students in year 7 and turning 12 in 2022 who wish to be considered for the state team can nominate as an individual competitor to compete in the primary track and field championship. The date to compete will be determined based on nominations.

Students are also eligible to compete for their school team if the school enters the secondary track and field championships in the 13 years and under age group. These results will not be used to select the 12 years and under state team due to the considerable time difference between the primary and secondary events.

Where and when

SA Athletics Stadium, 145 Railway Tce, Mile End.

  • Wednesday 12 April 2023 for F grade.
  • Thursday 13 April 2023 for E grade.
  • Friday 31 March 2023 for D grade including multiclass students with disability
  • Monday 3 April 2023 for C grade.
  • Tuesday 4 April 2023 for B grade.
  • Wednesday 5 April 2023 for A grade.

The start and finish time will be confirmed.

2022 results

2023 proposed grades

Current as of 5 September 2022.


A grade

A1 boys and girls

  • Berri Regional Secondary College (Glossop High School)
  • Brighton Secondary School
  • Henley High School
  • Immanuel College
  • Glenunga International High School
  • Loxton High School
  • Mercedes College
  • St Peter's College
  • St Peter's Girls School
  • Trinity College

A2 boys and girls

  • Blackwood High School
  • Concordia College
  • Faith Lutheran College
  • Golden Grove High School
  • Loreto College
  • Mount Gambier High School
  • Renmark High School
  • Seymour College
  • Temple Christian College


B grade

B1 boys and girls

  • Adelaide High School
  • Bordertown High School
  • Cornerstone College
  • Kadina Memorial School
  • Modbury High School
  • Nuriootpa High School
  • Naracoorte High School
  • Torrens Valley Christian School
  • Walford Anglican School for Girls

B2 boys and girls

  • Grant High School
  • Heathfield High School
  • Mid North schools
  • Norwood International High School
  • Pedare Christian College
  • Pulteney Grammar School
  • Rostrevor College
  • Scotch College
  • St Mary's College
  • Wilderness School


C grade

C1 boys and girls

  • Far West schools
  • Marryatville High School
  • St Dominic's Priory College
  • Reynella East College
  • St John's Grammar School
  • Unity College
  • Unley High School
  • Yorke Peninsula schools

C2 boys and girls

  • Cedar College
  • Clare High School
  • Cleve Area School
  • Eastern Fleurieu School
  • Kapunda High School
  • Lower North schools
  • St Michael's College
  • St Paul's College
  • Tatachilla Lutheran College


D grade

D1 boys and girls

  • Birdwood High School
  • Investigator College
  • Millicent High School
  • Penola High School
  • Upper South East schools
  • Waikerie High School
  • Willunga High School

D2 boys and girls

  • Adelaide Botanic High School
  • St Martins Lutheran School
  • Endeavour College
  • Moonta Area School
  • Salisbury East High School
  • Seaton High School
  • Woodcroft College


E grade

E1 boys and girls

  • Aberfoyle Park High School
  • Heritage College
  • Mount Barker High School
  • Mount Compass Area School
  • Portside Christian College
  • Wirreanda Secondary School
  • Woodville High School

E2 boys and girls

  • Charles Campbell College
  • Encounter Lutheran College
  • Kangaroo Island Community Education
  • Le Feve High School
  • Mitcham Girls High School
  • Murray Bridge High School
  • Ocean View College
  • Urrbrae Agricultural High School


F grade

F1 boys and girls

  • Eudunda Area School
  • Findon High School
  • Hamilton Secondary School
  • Mark Oliphant College
  • Plympton International College
  • Port Augusta Secondary School
  • Seaford Secondary College

F2 boys and girls

  • Australian Science and Maths School
  • Aldinga Payinthi College
  • Christies Beach Primary School
  • Gawler and Districts College B-12
  • Oakbank Area School
  • SEDA College
  • St Francis of Assisi College
  • St Joseph's School - Clare


Entry fees

To be confirmed for 2023

  • $350.00 including GST per school.
  • $175.00 including GST per single gender school.
  • $8.00 including GST per student with disability.

Cost to spectators is paid at entry to the venue. Prices to be confirmed.

  • $6.00 including GST for adults.
  • $4.50 including GST for children or concession.

School responsibilities

Schools will need to provide officials who are separate from the officials managing the school team. Additional officials required are

  • 1 teacher
  • up to 10 students

Country schools are not usually asked to provided as many officials. On the nomination form select the roles your school does or does not want to be considered for. If your school is prepared to employ an Athletics SA official this can be requested on the nomination form.

How to enter

Schools submit the 2023 track and field secondary championship nomination form by Friday 28 October. Schools who have nominated will receive by email details on how to enter athletes into events in 2023.

Multiclass students with disability nominations will open in 2023.

Events specifications - start time and location, starting heights and weights 


100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 3000m and relays

Start locations are

  • 100m - North West
  • 200m - North East
  • 400m - South West
  • 800m boys - North East
  • 800m girls - South West
  • 1500m - South East
  • Relay - South West

3000m

  • Open girls start 9.45am from North East
  • Open boys start at 10.00am from North East
Age and gender 100m 200m 400m 800m 1500m Relay
13 and under girls 10.28am 12.05pm 11.10am 1.00pm No event 1.34pm
14 and under girls 10.34am 12.15pm 11.20am 1.04pm 10.25am 1.44pm
15 and under girls 10.40am 12.25pm 11.30am 1.08pm 10.39am 1.54pm
16 and under girls 10.46am 12.35pm 11.40am 1.12pm No event 2.04pm
Open girls 10.52am 12.45pm 11.50am 1.16pm 10.53am 2.13pm
13 and under boys 10.31am 12.10pm 11.15am 1.00pm No event 1.39pm
14 and under boys 10.37am 12.20pm 11.25am 1.04pm 10.32am 1.49am
15 and under  boys 10.43am 12.30pm 11.35am 1.08pm 10.46am 1.59pm
16 and under  boys 10.49am 12.40pm 11.45am 1.12pm No event 2.09pm
Open boys 10.55am 12.50pm 11.55am 1.16pm 11.00am 2.17pm


Discus


Age and gender Start time Location Weight
13 and under girls 10.45am North East 750g
14 and under girls 1.00pm South East 1kg
15 and under girls 12.15pm North East 1kg
16 and under girls 9.45am South East 1kg
Open girls 11.30am South East 1kg
13 and under boys 1.00pm North East 750g
14 and under boys 11.30pm North East 1kg
15 and under boys 12.15pm South East 1kg
16 and under boys 9.45am North East 1kg
Open boys 10.45am South East 1.5kg


High jump


Age and gender Start time Location Starting height
13 and under girls 9.45am South East 1.00m
14 and under girls 10.45am South East 1.06m
15 and under girls 10.45am Outside 1.05m
16 and under girls 11.30am South West 1.05m
Open girls 12.15pm South West 1.12m
13 and under boys 11.30am South East 1.15m
14 and under boys 12.15pm South East 1.20m
15 and under boys 9.45am Outside 1.28m
16 and under boys 10.45am South West 1.35m
Open boys 9.45am South West 1.42m


Hurdles

All hurdles start location is North West

Age and gender Start time Overall distance Height of hurdle Distance to first hurdle Distance between hurdles Distance to finish
14 and under girls 10.21am 80m 76.2cm 12m 7m 12m
15 and under girls 10.11am 90m 76.2cm 13m 8m 13m
16 and under girls 10.07am 90m 76.2cm 13m 8m 13m
Open girls 9.57am 100m 76.2cm 13m 8.5m 10.5m
14 and under boys 10.15am 90m 76.2cm 13m 8m 13m
15 and under boys 10.01am 100m 76.2cm 13m 8.5m 10.5m
16 and under boys 9.51am 100m 84.0cm 13m 8.5m 10.5m
Open boys 9.45am 110m 91.4cm 13.72m 9.14m 14.02m


Javelin


Age and gender Time Location Weight
13 and under girls 12.15pm North West 400g
14 and under girls 11.30am North West 400g
15 and under girls 9.45am Outside 500g
16 and under girls 10.45am Outside 500g
Open girls 1.00pm North West 600g
13 and under boys 10.45am North West 600g
14 and under boys 9.45am North West 600g
15 and under boys 1.00pm Outside 700g
16 and under boys 11.30am Outside 700g
Open boys 12.15pm Outside 800g

 


Long jump


Age and gender Start time Location
13 and under girls 12.15pm North West
14 and under girls 11.30am North West
15 and under girls 9.45am South West
16 and under girls 1.00pm South West
Open girls 10.45am North West
13 and under boys 10.45am South West
14 and under boys 9.45am North West
15 and under boys 11.30am South West
16 and under boys 1.00pm North West
Open boys 12.15pm South West


Shot put


Age and gender Start time Location Weight
13 and under girls 1.00pm Outside 1 3kg
14 and under girls 9.45am Outside 1 3kg
15 and under girls 11.30am Outside 2 3kg
16 and under girls 12.15pm Outside 2 3kg
Open girls 10.45am Outside 1 4kg
13 and under boys 9.45am Outside 2 3kg
14 and under boys 10.45am Outside 2 3kg
15 and under boys 11.30am Outside 1 4kg
16 and under boys 12.15pm Outside 1 4kg
Open boys 1.00pm Outside 2 5kg

 


Steeplechase


Age and gender Start time Start location Distance Barrier height
Open girls 1.21pm North East 1000m 76.2cm
Open boys 1.26pm South West 2000m 91.4cm


Triple jump


Age and gender Start time Location
13 and under girls 11.30am North East
14 and under girls 12.15pm North East
15 and under girls 1.00pm South
16 and under girls 9.45am South East
Open girls 11.30am South East
13 and under boys 12.15pm South East
14 and under boys 1.00pm North East
15 and under boys 10.45am North East
16 and under boys 9.45am North East
Open boys 10.15am South East

 

Multiclass students with disability event specifications

An individual program will be developed and emailed to schools and students once all multiclass students with disability nominations have been received.

Students nominate for a maximum of 4 of the following events

  • 100m
  • 200m
  • 400m
  • 800m
  • 1500m
  • Discus
  • High jump
  • Javelin
  • Long jump
  • Shot put

Weights for the discus and shot put will be based on the students age and classification.

Students must have prior experience in high jump and javelin to participate in these events. The must be verified by the nominating teacher.

What is classification for students with disability

Classification exists in sport to support as fair competition as possible amongst athletes with different disabilities.

By grouping athletes with similar levels of functional ability into classes for competition, the outcomes of the competition become based on performance rather than on differences in their disabilities.

Students who do not fit into one of these categories may not be able to be classified.

  • Physical or functional
  • Vision impairment
  • Intellectual
  • Deaf
  • Transplant

Classification is coordinated by Athletics SA and must be organised 60 days prior to competing. See classification by Athletics SA for further details and how get classified. 

Rules and conditions of the track and field secondary championship


Competitor number of events and age calculation

Number of events

Each school can enter 1 competitor per event, and 1 relay team for each age group. Provided that the students qualifies by age, they can compete in the following number of events with a relay counting as 1 of their events. Schools with a secondary enrolment 

  • greater than 360 - any 4 events
  • of 240 to 360 students - any 5 events
  • less than 240 students - any 6 events

Single gender schools double their enrolments for these calculations.

Country schools more than 200km from the CBD can have 1 more event than allowable based on the above calculations.

Age calculation

Ages are calculated as of 31 December in the year of the event. For example, a student turning

  • 13 years old in 2022 competes in the 13 year old events
  • 17 years old in 2022 competed in the open age events.

Athletes can compete in a higher age group.


Points

Points are awarded for all events as

  • 1st place - 10 points
  • 2nd place - 8 points
  • 3rd place - 7 points
  • 4th place - 6 points
  • 5th place - 5 points
  • 6th place - 4 points
  • 7th place - 3 points
  • 8th to 9th place - 1 point


Dress for competitors

Each competitor must wear and athletic uniform approved by the school. This may include pants provided they are in accordance with the school's approved uniform.

Each school has been allocated a number as shown on the gradings list. Each competitor must wear this number securely fastened on the front and back of their singlet. The number must be at least 10cm high and clearly visible at all times.

Students competing in any track and field event must wear shoes. Students will not be allowed to participate in any event until they comply with this rule.

No competitor will be permitted to wear spokes which are longer than 6mm, measured from the sole of the shoe.


Starting order

  • In sprint events, competitors will run in the lanes they are allocated.
  • In multiple lap running events, competitors will start on the line as allocated. Division 2 may need to start in a line behind division 1.
  • Division 1 will always precede division 2 except in combined events where they start together.


Arena

  • Only officials and competitors who are actively competing will be allowed on the arena.
  • Competitors must not enter or leave the arena between the start and finish of the 100m on the West Track.
  • Coaching from inside the arena will result in disqualification of the individual or team involved.
  • On finishing a track event or events for 800m and above competitors receive their place card, then report to the track recording table. For events 400m and less move out of the arena and results will be posted.


Throwing implements

All throwing implements will be supplied.

No individual impalements are allowed to be used.


Clash of events

Competitors in field events where another event clashes must inform the official in charge of the field event when leaving and returning.

They are to negotiate with the official before the event begins and may have one attempt out of order and on returning before the event is concluded and have the rest of the attempts in round 3.

In high jump, the bar may be higher, and athletes may not join in at any height out of turn unless the event is still on first attempts at that height. After this they may rejoin the event at the next height.


Pole vault

Pole vault is in A grade only.

For pole vaulters in A grade, it is the same as any other individual event, it just takes more time to compete. Inexperienced vaulters need to attend the training session that operates before the event starting at 9.30am so they can shown they are capable and allowed to compete.

Pole vaulters whose school is competing in a lower grade may compete at the A grade championships as individuals. They are eligible to break records and archive standards. They will be competing for place certificates in an A to F grade competition that has no point allocation.

Competitors do not need to supply their own poles.


Crouch and false starts

Crouch starts are compulsory for all track events run in lanes. These events are

  • 100m
  • 200m
  • 400m
  • Hurdles
  • First relay leg

False starts

1 false start is permitted for all track events.

If a second false start occurs, whoever false started that time (irrespective of who false started the first time) will be disqualified.


Relays

When a relay baton is dropped it must be picked up by the person who dropped it even if the baton is outside the lane. The runner must re-join the race at the point where they left their lane and must not interfere with any other runner in the process.


Track and field resources for secondary schools

Resources will be updated for the 2022 event as soon as possible.

Previous results


100m standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name School
14 years and under  12.5s 11.50s 1991 Nathan Steinberner Faith Lutheran College
15 years and under   12.1s 10.91 2006 Amos Gill Mercedes College
16 years and under  11.90s 10.99s 2001 Seymour Ahladas Findon High School
Open  11.50s 10.70s 1995 Brad Jamieson  Taperoo High School

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  13.6s 12.30s 1991 Belinda Laird Aberfoyle Park High School
15 years and under  13.6s 12.00s 1991 Kim Nankivell Naracoorte High School
16 years and under  13.5s 12.25 2022 Amelie Burge Henley High School
Open  13.4s 11.5s 1989 Tanya Van Heer Norwood High School


200m standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  25.5s 22.98s 2000 Matthew Deegan Mercedes College
15 years and under  25.0s 22.11s 2010 Sam Thomas Adelaide High School
16 years and under  24.2 22.70s 2004 Aaron Christman Far North/Eyre Peninsula
Open 23.4s 21.75s

2022

Michael Moschou

St Michael's College

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  28.5s 25.60s 1975 Julie Reid Gillies Plain High School
15 years and under  28.0s 25.10s 1987 Trudy Moore Minlaton District School
16 years and under  27.6s 25.38s 2007 Aimee Laube

Mt Gambier High School

Open  27.5s 23.20s 1989 Tanya Van Heer  Norwood High School


400m standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  59.0s 53.46s 2000 Matthew Deegan Mercedes College
15 years and under  56.5s 51.5s 1979 Andrew Seagrim Gillies Plains High School
16 years and under  55.0s 50.90s 1994 Brad Jamieson Taperoo High School
Open  53.5s 48.93 2000 Mark Ormrod Pedare Christian College

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  1m 05.0s 58.52s 2021 Charlotte McAuliffe St Peter's Girls School
15 years and under  1m 04.5s 57.4s 1991 Kym Nankivell Naracoorte High School
16 years and under  1m 04.0s 56.74s 2000 Abbey Dunn Hallett Cove R-12 School
Open  1m 03.5s 54.6s 1989 Tanya Van Heer Norwood High School


800m standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 and under 2m 20.0s 2m 09.00s 2007 Johnathon Sinclair Pedare Christian College
15 and under 2m 17.0s 2m 03.40s 1977 Paul Schnyder Blackwood High School
16 and under 2m 12.0s 1m 57.0s 1983 David Graham Para Hills High School
Open  2m 07.0s 1m 57.16 2009 Brett Fisk Immanuel College

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 and under 2m 41.0s 2m 21.54s 2009 Sophie Linn St Peter's Girls School
15 and under 2m 36.0s 2m 13.70s 1982 Katrina Camp Blackwood High School
16 and under 2m 31.0s 2m 13.96s 2011 Sophie Linn St Peter's Girls School
Open  2m 30.0s 2m 10.43 2017 Sarah Eckel Immanuel College


1500m standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name School
14 years and under  4m 51.0s 4m 27.60s 2019 Bailey White Renmark High School
15 years and under  4m 40.0s 4m 15.0s 1985 Hans Minchin Nuriootpa High School
Open  4:26.0s 3m 59.90s 1983 David Graham Para Hills High School

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  5m 31.0s 4m 46.15s 2009 Sophie Linn St Peter's Girls School
15 years and under  5m 20.0s 4m 45.51s 2010 Sophie Linn St Peter's Girls School
Open  5m 19.0s 4m 38.17s 2011

Sophie Linn

St Peter's Girls School


3000m standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
Open  9m 40.0s 8m 37.1s 1982 Wayne Pappas Playford 

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
Open  11m 30.0s 10m 05.81s 2010 Tessa Potezny Glenunga International High School


Hurdles standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under - 90m 14.6s 12.2s 2006 Jonathon Wilkin Woodcroft College
15 years and under - 100m 15.5s 13.10s 2007 Jonathon Wilkin Woodcroft College
16 years and under - 100m 15.5s 14.12s 2018 David Amaechi St Peter's College
Open - 110m 16.6s 14.30s 2006 Sam Giatrakos Henley High School

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under - 80m 14.6s 12.40s 2011 Tayla Philis Woodcroft College
15 years and under - 90m 15.2s 12.60s 1989 Kylie Good Loxton High School
16 years and under - 90m 15.1s 12.60s 1994 Kelly Wilding Gawler and District College
Open - 100m 17.0s 15.78s 2018 Arielle Abbate Trinity College


Relay standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year District
14 years and under 4 x 100m  51.5s 47.70s 1993 The Heights School
15 years and under 4 x 100m  49.5s 46.65s 2015 Mercedes College
16 years and under 4 x 100m 48.0s 43.38s 2014 Glossop High School
Open 4 x 100m  46.5s 44.42s 2018 St Peter's College

Girls

Event Standard time Record time Year District
14 years and under 4 x 100m 56.0s 51.20s 1988 Loxton High School
15 years and under 4 x 100m 54.5s 50.60s 1982 Siena College
16 years and under 4 x 100m 54.0s 51.10s 1995 Aberfoyle Park High School
Open 4 x 100m 54.0s 50.00s 1984 Glossop High School


Steeplechase standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name School
Open  7m 10.0s 5m 59.52s 2012 Jacob Cocks Brighton Secondary School

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
Open  3m 40.0s 3m 12.52s 2010 Eleanor Wardleworth Mercedes College


Discus standards and records

Boys

Event Standard throw Record throw Year Record holder name District or school
14 years and under  31.00m 48.70m 2015 William Gould Lucindale Area School
15 years and under  37.00m 56.54m 2019 Darcy Miller Mercedes College
16 years and under  40.00m 60.01m 2019 Darcy Miller Mercedes College
Open  35.00m 59.37m 2021 Darcy Miller Mercedes College

Girls

Event Standard throw Record throw Year Record holder name District or school
14 years and under  23.00m 40.16m 2008 Zahlie Davies Golden Grove High School
15 years and under  25.00m 40.30m 1982 Claire Mills Kidman Park High School
16 years and under  27.00m 40.00m 2010 Zahlie Davies Kings Baptist Grammar School
Open  29.00m 43.41m 2022 Taylor Larsson Seymour College


High jump standards and records

Boys

Event Standard jump Record jump Year Record holder name District or school
14 years and under  1.65m 1.95m 1995 Paul Rofe Naracoorte High School
15 years and under  1.72m 1.93m 1993 Mel Fenson Concordia College
16 years and under  1.80m 2.03m

1993

1997

Luke Temme

Mark Watts

Mannum Community School

Loxton High School

Open  1.85m 2.12m 1993 Jagan Hames Brighton Secondary School

Girls

Event Standard jump Record jump Year Record holder name District or school
14 years and under  1.45m 1.69m

1983

1986

Dianne Tschirpig

Karina Turner

Loxton High School

Banksia Park High School

15 years and under  1.50m 1.74m 1999 Lauren Foote Kings Baptist Grammar School
16 years and under  1.50m 1.80m 2006 Sally Carter Annesley College
Open  1.55m 1.77m 2001 Lauren Foote kings Baptist Grammar School


Javelin standards and records

Boys

Event Standard throw Record throw Year Record holder name School
14 years and under  34.50m 51.00m 2008 Alec Bryce Nuriootpa High School
15 years and under  37.50m 44.40m

2014

2016

Wade Chant

Mason Hamish

Mt Gambier High School

Pedare Christian College

16 years and under  40.00m 56.20m 2010 Alec Bryce Nuriootpa High School
Open  43.50m 62.89m 2017 Marcus Robberts Sunrise Christian School

Girls

Event Standard throw Record throw Year Record holder name District or school
14 years and under  25.00m 38.26m 2006 Rebecca Morgan Urrbrae Agricultural High School
15 years and under  28.00m 38.09m 2016 Charlotte Farmer Walford Anglican Girls School
16 years and under  32.00m 42.83m 2016 Jessica Bell St John's Grammar School
Open  30.00m 44.70m 1984 Cherry Harvey  


Long jump standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  5.20m 6.09m 1972

Kym Symons

Thebarton High School
15 years and under  5.50m 6.49m 1984 Darren Hosking Enfield High School
16 years and under  5.80m 6.63m 1985 Darren Hosking Enfield High School
Open  6.00m 7.14m 1986 Darren Hosking Enfield High School

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  4.50m 5.38m 1988 Kylie Good Loxton High School
15 years and under  4.55m 5.60m 1989 Kylie Good Loxton High School
16 years and under  4.60m 5.58m 2010 Margaret Gayen St Peter's Girls School
Open  5.05m 5.93 1991 Kylie Good Loxton High School


Shot put standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  12.70m 16.81m 2001 Jake Deslandes Brighton Secondary School
15 years and under  12.00m 16.20m 2021 Pj Carlin Trinity College
16 years and under  13.00m 18.48m 2017 Jesse Iese Christian Brothers College
Open  13.00m 16.62m 2016 Darcy Miller Mercedes College

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  9.30m 12.84m 2016 Salumi Roberts Sunrise Christian School
15 years and under  9.50m 13.31m 2021 Taylor Larsson Harvest Christian College
16 years and under  9.70m 13,11m 2018 Salumi Roberts Sunrise Christian School
Open  9.10m 14.64m 2022 Taylor Larsson Seymour College


Triple jump standards and records

Boys

Event Standard time Record time Year Record holder name School
14 years and under  10.70m 13.01m 2022 Kelechi Ekwomadu Torrens Valley Christian School
15 years and under  11.60m 13.36m 1986 Tony Brideson Seacombe High School
16 years and under  12.00m 14.04m 2015 Jack Stolarski Upper South East Zone
Open  12.20m 15.32m 2016 Jack Stolarski Upper South East Zone

Girls

Event Standard time Record time Year Record holder name District or school
14 years and under  9.70m 11.99m 2017 Lucy Doney Scotch College
15 years and under  9.30m 11.42m 2009 Margaret Gayen St Peter's Girls School
16 years and under  10.00m 12.05m 2019 Lucy Doney Scotch College
Open  10.00m 12.45m 2019 Emilaya Ellis Golden Grove High School


A1 boys previous winners history

2021   Trinity College

2020   No competition held

2019   Immanuel College

2018   St Peters College

2017   Trinity College

2016   St Peters College

2015   Henley High School

2014   St Peters College

2013   Mercedes College

2012   Mercedes College

2011   Loxton High School

2010   Loxton High School

2009   Loxton High School

2008   Loxton High School

2007   Loxton High School

2006   Loxton High School

2005   Trinity College

2004   Trinity College

2003   Trinity College

2002   Trinity College

2001   Trinity College

2000   Trinity College

1999   Trinity College

1998   Mercedes College

1997   Renmark High School

1996   Blackwood High School

1995   Blackwood High School

1994   Norwood Morialta High School

1993   Murray Bridge High School

1992   Waikerie High School

1991   Murray Bridge High School

1990   Loxton High School

1989   Loxton High School

1988   Loxton High School

1987   Loxton High School

1986   Loxton High School

1985   Loxton High School

1984   Loxton High School

1983   Loxton High School

1982   Loxton High School

1981   Plympton High School

1980   Plympton High School

1979   Plympton High School

1978   Plympton High School

1977   Plympton High School

1976   Adelaide Boys High School

1975   Norwood High School

1974   Norwood High School

1973   Norwood High School

1972   Norwood High School

1971   Marion High School

1970   Adelaide Boys High School

1969   Adelaide Boys High School

1968   Adelaide Boys High School

1967   Adelaide Boys High School

1966   Unley High School

1965   No record


A1 girls previous winners history

2021   Immanuel College

2020   No competition held

2019   Brighton Secondary School

2018   Trinity College

2017   Trinity College

2016   Mercedes College

2015   Mercedes College

2014   Mercedes College

2013   Mercedes College

2012   Mercedes College

2011   Bordertown High School

2010   Immanuel College

2009   Immanuel College

2008   Mt Gambier High School

2007   Mt Gambier High School

2006   Trinity College

2005   Trinity College

2004   Trinity College

2003   Trinity College

2002   Trinity College

2001   Trinity College

2000   Trinity College

1999   Trinity College

1998   Mercedes College

1997   Aberfoyle Park High School

1996   Seymour College

1995   Aberfoyle Park High School

1994   Aberfoyle Park High School

1993   Loxton High School

1992   Loxton High School

1991   Loxton High School

1990   Loxton High School

1989   Loxton High School

1988   Loxton High School

1987   Loxton High School

1986   Glossop High School

1985   Loxton High School

1984   Nuriootpa High School

1983   Siena College

1982   Siena College

1981   Plympton High School

1980   Plympton High School

1979   Plympton High School

1978   Brighton High School

1977   Blackwood High School

1976   Brighton High School

1975   Brighton High School

1974   Brighton High School

1973   Marion High School

1972   Norwood High School

1971   Marion High School

1970   Gilles Plains High School

1969   Gilles Plains High School

1968   Gilles Plains High School

1967   Woodville High School

1966   Woodville High School

1965   Woodville High School


A1 combined previous winners

2021   Trinity College

2020   No competition held

2019   Immanuel College

2018   Trinity College

2017   Trinity College

2016   Mercedes College

2015   Loxton High School

2014   Trinity College

2013   Mercedes College

2012   Mercedes College


Contacts

School Sport SA

Phone: 8416 5900
Email: education.schoolsportsa [at] sa.gov.au